Debljanje u menopauzi, osteoporoza i kolesterol – kako spriječiti?

Pad estrogena u menopauzi dovodi kod žena do raznih simptoma koje utječu na kvalitetu života. Simptomi koji se javljaju zbog pada hormona su navale vrućine, znojenje, nesanica, suhoća rodnice, poremećaje raspoloženja i povećanje tjelesne težine.
Razlog povećavanja tjelesne težine je dakle smanjivanje estrogena, koji inače služi za održavanje tjelesne težine, a paralelno s njegovim smanjivanjem se usporava i metabolizam. Povećanje tjelesne težine je veliki problem, gdje masno tkivo iz područja bedara i stražnjice seli u područje oko struka.
Za većinu žena, debljanje počinje za vrijeme perimenopauze, gdje se dobiva i po pola kilograma godišnje.

Pad metabolizma u menopauzi dovodi do debljanja.

Rizik od debljanja u menopauzi

Debljanje u menopauzi može dovesti i do kompliciranijih bolesti kao što su kardiovaskularne bolesti, pojava dijabetesa tipa 2, povećan rizik od razvoja karcinoma dojke i debelog crijeva. Debljanje može biti i uzrok lošeg raspoloženja.

Aktivan naćin života u menopauziMasne naslage oko struka su najopasnije, te su one često odgovorne za ove kompliciranije bolesti.

Kako bismo spriječili debljanje potrebno je da zadržimo aktivan način života te kontrolirati unos kalorija u organizam. Aktivan način života pomaže očuvanju mišićne mase i ubrzanju metabolizma a podrazumijeva vježbanje, trčanje, hodanje, ples… Aktivan način života smanjuje i simptome menopauze, prije svega napadaje vrućine i znojenje.

Debljanje i drugi negativni simptomi menopaze mogu se regulirati uz pomoć pravilne prehrane i aktivnog načina života.

Menopauza i osteoporoza

Na žalost, menopauza donosi i gubitak koštane mase. Zbog toga je potrebno voditi računa o dnevnom unosu kalcija u organizam.

Preventivna je preporuka za žene unos kalcija od 700 mg, pa sve do 1000 ili 1200 mg za one žene koje već imaju problema s osteoporozom. Sprječavanju nastanka osteoporoze će pomoći također i pojačana tjelesna aktivnost.

Izbjegavanjem debljanja do smanjenja rizika od razvoja karcinoma

Menopauza dovodi do porasta slobodno cirkulirajućeg estrogena, što opet dovodi do rizika od razvoja hormona osjetljivog na karcinome.
Ovo možemo smanjiti povećanim unosom vlakana, plave ribe, zelenog povrća. Također moramo paziti na dovoljan unos vitamina D, te smanjen unos masnoća i crvenog mesa.

Unos alkohola, kofeina i začinjene hrane bi također trebalo reducirati!

Kolesterol u menopauzi

U menopauzi je povećana razina LDL lipoproteini male gustoće – loš kolesterol, ali razina HDL – lipoproteini visoke gustoće pada, a to je  takozvani dobar kolesterol. Neprirodne vrijednosti kolesterola će dodatno pogoršati debljanje, ali ga može poboljšati fizička aktivnost. Loš omjer ovih kolesterola može dovesti do rizika od kardiovaskularnih bolesti. Uzrok pojave poremećenih vrijednosti kolesterola je opet debljina.

Kako dovesti kolesterol pod kontrolu?

Trebalo bi u organizam smanjiti unos zasićenih masnih kiselina. Ovdje također pomaže aktivan fizički život. Od prehrane bi valjalo uvesti više topljivih vlakana, kao što je zob. Generalno bi prehrana trebala biti mediteranska. Ne zaboravimo spomenuti i soju koja sadrži izoflavone.

Prehrana u menopauzi

Prehrana u menopauziMenopauza je vrijeme kada bi naša prehrana trebala biti urednija. Trebali bi jesti najmanje 3 obroka na dan. Preskakanje doručka i/ili ručka je velika pogreška. Ovim načinom se možemo još više udebljati jer metabolizam je najaktivniji tijekom dana, dok je uvečer najsporiji. Večernji obroci su opasni za zdravlje jer se nakupljaju u obliku masnoća.

Zašto dijete za mršavljenje mogu biti opasne?

Izgladnjivanje je također opasno za zdravlje jer njim usporavamo metabolizam. Tako razne dijete mogu biti i opasne jer koliko god pojeli kilogrami se samo povećavaju. Razlog za to je činjenica što je tijelo naučilo funkcionirati normalno te je održavalo tjelesnu težinu.

Zaključak!

Pad estrogena u menopauzi može dovesti osim debljanja i do kompliciranijih bolesti. Dobra vijest je da ovo možete spriječiti. Zadržite aktivan način života, pazite na prehranu, rasporedite obroke i kontrolirajte kalorije. Pitajte svog liječnika o preporučenom unosu kalcija, vitamina D. Držite se mediteranske prehrane, povećajte unos topljivih vlakana (npr. zobi), plave ribe, zelenog povrća, soje. Smanjite unos masnoća, crvenog mesa, alkohola, kofeina i začinjene hrane. Smanjite večernje obroke koji su naročito opasni. Sa raznim dijetama za mršavljenje takođr budite oprezni jer i one mogu biti opasne. Imate li kakvih dodatnih pitanja svakako nas kontaktirajte ili podijelite s nama iskustvo u komentaru ispod ovog članka.

Detaljnije o menopauzi pročitajte i u našem članku: Menopauza i perimenopauza – promjene, simptomi, preporuke i terapije

Leave a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.