Dismenoreja je medicinski pojam za jako bolne menstrualne grčeve. Dismenoreja je jako neugodna, uzrokuje jaku bol te može ometati dnevne aktivnosti žene.
D ismenoreja može biti uzrokovana nekim drugim uzrocima kao što su endometrioza ill miomi – tada je riječ o sekundarnoj dismenoreji.
Za dismenoreju postoje tretmani kao što su mjere samopomoći, lijekovi ili liječenje temeljnih uzroka.
Što je menstrualni ciklus i zašto dolazi do dismenoreje?
Menstrualni ciklus je redovit proces a reguliraju ga hormoni. Prosječan menstrualni ciklus traje oko 28 dana i varira od žene do žene te može biti duži ili kraći. Tako se svaki mjesec sluznica maternice zadeblja jer se stvara dodatno tkivo u pripremi za potencijalno oplođeno jajašce. Jajna stanica koja bude oplođena može se usaditi u sluznicu maternice i na kraju razviti u plod. Neoplođeno ili oplođeno jajašce koje se ne implementira u maternicu prolazi kroz reproduktivni sustav. Ako se to dogodi žena će dobiti mjesečnicu.
Tijekom menstruacije prostaglandini, supstance slične hormonima, uzrokuju stezanje maternice. Sluznica maternice se ljušti i krv napušta tijelo kroz vaginu.
Ne propustite naše blog objave:
Kasni mi menstruacija – koji su razlozi?
Izostanak menstruacije a test na trudnoću je negativan
Uzroci i vrste dismenoreje
Razlikujemo dvije vrste dismenoreje: primarnu i sekundarnu.
Primarna dismenoreja nije uzrokovana abnormalnosti ili nekom bolesti unutar ženskog reproduktivnih organa. Obično počinje tri do četiri godine nakon što je mlada djevojka dobila prvu menstruaciju. Sumnja se da prostaglandini mogu pridonijeti bolnim grčevima stvaranjem jačih kontrakcija maternice. Primarna dismenoreja obično se smanjuje s godinama i nestaje nakon poroda.
Sekundarnu dismenoreju uzrokuje neko drugo stanje ili bolest. Druga fizička stanja mogu biti miomi maternice, polipi maternice, ciste na jajnicima, endometrioza, spolno prenosive bolesti, upalne bolesti zdjelice ili IUD (intrauterini uložak). Sekundarna dismenoreja u principu počinje kod žena u dvadesetim godinama.
Koji su faktori rizika za razvoj dismenoreje?
- Žene s ranim početkom puberteta (prije 11 godina) imaju povećan rizik od razvoja dismenoreje.
- Obiteljska anamneza dismenoreje povećava vaš rizik za to stanje.
- Endometrioza je uzrok sekundarne dismenoreje.
- Upalna bolest zdjelice (PID) infekcija je ženskih reproduktivnih organa koju uzrokuju spolno prenosive bakterije. PID može uzrokovati sekundarnu dismenoreju.
- Miom ili polipi maternice mogu uzrokovati sekundarnu dismenoreju.
- Ciste jajnika mogu uzrokovati sekundarnu dismenoreju.
- Predmenstrualni sindrom (PMS) može doprinijeti razvoj dismenoreje
Simptomi dismenoreje
Dismenoreja uzrokuje jake bolne grčeve u donjem dijelu trbuha. To mogu biti oštri prolazni bolovi ili dugotrajni tupi bolovi. Dalje se bolovi mogu osjetiti u leđima ili nogama.
Bolovi počinju dan ili dva dana prije početka mjesečnice i traju dan ili dva dana nakon kraja mjesečnice. Dismenoreja može uzrokovati i želučane probleme, a to su mučnine, povraćanja, proljevi i zatvori. Dismenoreja može uzrokova znojenje i vrtoglavicu. Za neke žene ovi teški simptomi onemogućavaju obavljanje svakodnevnih aktivnosti.
Dijagnostički postupci u dijagnosticiranju dismenoreje
Za dijagnozu dismenoreje ginekolog prvo će uzeti iscrpnu anamnezu, uz detaljnu analizu menstrualnog ciklusa s opisom svih simptoma i dužine njihovog trajanja. Naravno nakon anamneze, slijedi ginekološki pregled s PAPA testom i ultrazvukom. Moguće je da će biti potrebno učiniti i cervikalni bris da bi se isključila mogućnost spolno prenosivih bolesti. Ako je riječ o sekundarnoj dismenoreji za planirano liječenje je važno utvrditi uzrok sekundarne dismenoreje. Ginekolog će tada provjeriti vaše reproduktivne organe zbog eventualnih abnormalnosti ili znakova infekcije. Ponekad te pretrage neće biti dostatne kako bi se došlo do dijagnoze.
Moguća će je da će biti potrebno dalje učiniti magnetsku rezonancu (MRI) za stvaranje slika a s ciljem traženja abnormalnih izraslina ili stanja. Ponekad se radi i laparoskopija i histeroskopija kako bi se pronašao uzrok dismenoreje.
Liječenje dismenoreje
Liječenje dismenoreje u prvom redu ovisi o vrsti iste, da li je to primarna ili sekundarna dismenoreja. Također, liječenje ovisi i o stupnju dismenoreje.
Često se dismenoreja liječi ublažavanjem simptoma samo zbrinjavanjem. Hoće li to biti samo grijanje bolnog mjesta jastučićem ili vrućom kupkom, ili jednostavno opuštanjem ili odmaranjem što je također jako bitno. Za oslobađanje endorfinima, prirodnih lijekova protiv bolova u tijelu je bitna redovita tjelovježba. Ovom mogu koristiti aktivnosti koje pomažu oslobađanju od stresa kao što su masaže ili joga. Također pomoć u ublažavanju menstrualnih bolova može pružiti i akupunktura.
Vezu sa sprječavanjem bolova može pomoći i uzimanje vitamina B-6, kalcija i magnezija, a također i uzimanjem nesteroidnih protuupalnih lijekova.
U nekim slučajevima vaš ginekolog može vam propisati i niske doze kontracepcijskih pilula. Liječenje primarnog uzroka dismenoreje ovisi o vrsti bolesti i stanju. Tako se ciste, polipi, fibroidi i endometrioza mogu se ukloniti kirurškim zahvatom.
Antibiotici se koriste za liječenje spolno prenosivih bolesti. Ako uzrokuje bol, spirala ili IUD se može ukloniti.
Komplikacije
Teška dismenoreja može uzrokovati teške simptome koji smanjuju sposobnost žene da sudjeluje u svojim svakodnevnim aktivnostima. Teška dismenoreja je vodeći uzrok izostanka s posla ili drugih aktivnosti kod žena. Iz ovog razloga ovom problemu pristupamo ozbiljno.