HPV virus, infekcije i liječenje

HPV virus

HPV infekcija je spolno prenosiva bolest uzrokovana humanim papiloma virusom.

HPV infekcija je najčešća spolno prenosiva bolest. HPV virus je naziv za porodicu virusa koja obuhvaća više od 150 različitih tipova virusa.

U praksi najčešće virusi koji dovode do abnormalnosti u PAPA testu, jesu u skupini visokog rizika za zdravlje. Tipovi virusa koji izazivaju manje citološke abnormalnosti u PAPA testu ili dovode do nastanka genitalnih bradavica ili kondiloma su tipovi niskog rizika.

HPV virusi se najčešće dijele u ove dvije skupine:

Niskorizični tipovi
6, 11, 40, 42, 43, 44, 54

Visokorizični tipovi
16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 58, 68, 82

HPV povezujemo s nastankom raka anogenitalne regije (vrata maternice, rodnice, stidnice, penisa i anusa) a odgovoran je za nastanak kondiloma – dobroćudnih bradavica. Osim genitalne regije može biti odgovoran za nastanak raka usne šupljine i tonzila. Ovaj virus je dakle jako opasan za zdravlje a može biti i uzročnik raka.

Do zaraze dolazi u kontaktu kože ili sluznice. Zaražena osoba najčešće nema nikakvih simptoma.

Većina inficiranih HPV-om neće razviti nikakve simptome a infekcije će proći sama od sebe.

Prevencija infekcija HPV-om

  • primarna prevencija, zdravstveni odgoj i cijepljenje
  • sekundarna prevencija – organizirani i redoviti probir žena na karcinom grlića maternice – PAPA test

U svrhu prevencije sve se više radi i probir test HPV-a. Probir je preporuka za žene starije od 30 godina, jer je HPV infekcija u mlađih žena jako učestala i vrlo često se spontano povlači.

Na koji način se dijagnosticira HPV infekcija?

Kondilomi
Kondilomi

Ponekad se sumnja na HPV infekciju postavlja nakon kliničkog ginekološkog ili urološkog pregleda ako liječnik vidi kondilome.

Najčešće se u praksi postavi sumnja nakon abnormalnog PAPA testa (članak: Nalaz PAPA testa – objašnjenja) koji je danas i dalje glavni indikator da se radi o prekanceroznoj i kacenteroznoj leziji povezanoj sa HPV-om. Potom se radi tipizacija HPV-a i tada se određuje tip i vrsta virusa.

Kolposkopija je dijagnostička metoda kojom gledamo promjene na grliću maternice i u rodnici pod povećanjem koje je i do 30 puta, a nakon premazivanja 3-5% octenom kiselinom stanice zahvaćene HPV-om poprimaju bijelu boju.

Rak vrata maternice je u našoj zemlji na osmom mjestu. Svake godine se detektira oko 350 novih slučajeva raka vrata maternice a umre oko 100 žena od ove bolesti.

HPV uvećanoKako znamo da je HPV infekcija jedan od važnijih rizika za nastanak ove bolesti, tako je i jasno da se pravovremenom detekcijama ova bolest može spriječiti i liječiti.

Redovitim ginekološkim PAPA testom će se na vrijeme uočiti početne promjene na vratu maternice  (CIN I , CIN II) te provesti adekvatno liječenje. PAPA test je jeftina i učinkovita metoda za zdravlje, probir za abnormalnosti na grliću maternice. HPV virusKada se prekancerozna promjena otkrije na vrijeme, u najranijem stadiju bolesti, te kada se počne na vrijeme s liječenjem ove bolesti, žena neće dobiti karcinom.

50-80% blagih abnormalnosti u PAPA testu uz pozitivan nalaz HPV-a vraća se u normalu i bez liječenja. Slabljenje imunološkog sustava uslijed stresa, loše  prehrane, konzumacije alkohola i pušenje mogu potaknut aktivnost virusa te dalji razvoj bolesti.

Faktori rizika za nastanak HPV infekcija

Faktori rizika za nastanak HPV infekcije u žena su:

  • rano stupanje u spolne odnose – 16 godina i manje
  • prisutnost ostalih spolno prenosivih bolesti (HSV, HIV, Chlamydia trachomatis)
  • pacijentici koji su u imunosupresiji
  • pušenje cigareta (Vrijeme za prestanak pušenja)
  • hormonska kontracepcija
0

Oko 80% žena tijekom života će doći u doticaj s nekim od HPV virusa, ali one neće imati nikakvih simptoma i virus će jednostavno otići bez da učini ikakve posljedica. Kod manjeg broja žena će HPV infekcija biti trajno prisutna.

Cjepivo

Registrirana su tri cjepiva protiv infekcije HPV-a:

  • Cervarix – dvovalentno – štiti od tipova 16 i 18
  • Gardasil – četverovalentno  16,18, 6, 11
  • Gardasil 9 – deveterovalentno 16, 18, 6, 11, 31, 33, 45, 52, 58

Cijepljenje je najidealnije provesti prije izlaganja infekciji HPV-om, prije nego li se stupa u spolne odnose, preporučuje se cijepiti djevojčice i dječake u dobi od 9-26  godina.

Liječenje

Liječenje je usmjereno na liječene promjena genitalnih bradavica i liječenje promjena na vratu maternice.

Genitalne bradavice – kondilomi možemo tretirati:

  • premazivanje (Podophylinom, 5 – fluorouracil)
  • krioterapija
  • fulguracija
  • kiruško odstranjivanje

Liječenje promjena na vratu maternice uzrokovane HPV infekcijom:

  • ekspektativni postupak i u do 80% dolazi do negativizacije nalaza u kojima je identificirana prisutnost HPV
  • kiruške metode – biopsija
  • konizacija, klasična, LLETZ, laser

Kako se zaštiti od infekcije HPV-a?

Najsigurniji način zaštite je apsitnencija od spolnih odnosa, ali ona najčešće nije prihvatljiva.

Odgovorno spolno ponašanje, uz obaveznu upotrebu kondoma koji  baš i ne može zaštiti u potpunosti jer se HPV može zaraziti ono područje  koje nije zaštićeno prezervativom, ali je preporuka ga koristiti pri svakom odnosom.

Zaključak!

Najbolja prevencija od HPV infekcije je cijepljenje. Unatoč provedenom cijepljenju ili kod žena koje nisu cijepljene, savjetuje se provoditi redovite godišnje ginekološke preglede i PAPA test kako bi bilo kakve promjene i abnormalnosti na vrijeme detektirali i adekvatno liječili.

Leave a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.