Koja je kontracepcija najbolja za mene?

Kontracepcija obuhvaća sve metode koje imaju za cilj spriječiti neplaniranu trudnoću.

Danas na tržištu postoje brojni oblici kontracepcije.
Kako znati koja je metoda kontracepcije upravo najbolja za nas?
U odabir kontracepcije utječu razni faktori. Često je i presudan faktor i preporuka kontracepcije naše najbolje prijateljice.

Da li određena metoda kontracepcije ima prednost pred drugom?
Kako bi se lakše odlučili za pojedinu metodu pokušat ćemo Vam objasniti koje su glavne razlike.

Kondom

Kondom je dostupna i jeftina metoda kontracepcije, te ako se ispravno koristi uspješno prevenira 98% trudneća. Kako bi se povećala sigurnost preporuka je da se kombinira s još nekom od metoda kontracepcije. Vrlo je važna i njegova druga uloga a to je zaštita od spolno prenosivih bolesti.
Stoga iako koristite oralnu kontracepciju savjetujemo i njegovu primjenu.

Hormonska kontracepcija

Hormonska kontracepcija je metoda kontracepcije koja osim kontraceptivnih nosi i druge benefite radi kojih se koristi. Najčešće je primjenjujemo radi regulacije menstrualnog ciklusa, smanjenje obilnosti menstrualnog ciklusa. Također u terapiji policističnih jajnika, te tako smanjujemo pojavu akni i pojačane dlakavosti. Hormonska terapija
Hormonska kontracepcija smanjuje rizik od benignih bolesti dojke, ciste jajnika, ektopične trudnoće, zdjelične upalne bolesti, raka endometrija, raka jajnika, raka debelog crijeva, neplodnosti, te doprinosi očuvanju reprodukcijskog zdravlja. Rizik od uzimanja hormonske kontracepcije svodi se na rizik od venske tromboembolije.
Prije propisivanja OHK-a (oralna hormonska kontracepcija) obavezno je uzimanje detaljne obiteljske i osobne anamneze, mjerenje krvnog tlaka, određivanje BMI-a, ginekološki pregled, PAPA test, a dodatne laboratorijske pretrage nužne su kod pacijentica s povećanim rizikom.
Ako se pravilno koristi dobro štiti od neželjene trudnoće.

Hormonska kontracepcija ima visoku učinkovitost, s pouzdanošću zaštite od trudnoće većom od 99 posto. Ako želite ostvariti trudnoću potrebno je samo prekinuti korištenje hormonske terapije. Kao hormonalna kontracepcija ne štiti od spolno prenosivih bolesti.

Hormonska kontracepcija sprječava ovulaciju, stanjuje sluznicu maternice, te mijenja gustoću cervikalne sluzi.

Kontraindikacije za primjenu oralne hormonske kontracepcije: tromboflebitis ili tromboembolijski poremećaji (prisutni ili preboljeli, obiteljska anamneza najbližeg rođaka), cerebrovaskularne bolesti (prisutne, preboljele ili prisutni čimbenici rizika),karcinom endometrija, karcinom dojke, nerazjašnjeno krvarenje iz genitalnih organa,bolesti jetre, trudnoća i moguća trudnoća, dojenje kraće od 6 tjedana, povišen krvni tlak (160/100 mm Hg),pušačice starije od 35 godina (više od 20 cigareta na dan),dekompenzirana srčana greška, glavobolje s fokalnim neurološkim simptomima, predviđen veći operativni zahvat koji zahtijeva dulju imobilizaciju, šećerna bolest s vaskularnim komplikacijama ili trajanje bolesti dulje od 20 godina.

IUD- intrauterini uložak – spirala

IUD - spiralaIUD je mehaničko sredstvo koje se stavlja u maternicu kako bi se spriječila trudnoća. To je dugoročan, reverzibilan i jedan od najučinkovitijih metoda kontracepcije.
Najčešće se primjenjuju dvije vrste spirala:

  • Bakrena spirala – IUD CU – preporučuje se ženama koje su rađale a nemaju obilna krvarenja
  • Hormonska spirala IUD Mirena – primjenjuje se u svrhu kontracepcije ali u svrhu smanjivanja krvarenja – zbog njezinog hormonskog utjecaja

Kontraindikacije za uporabu materničnog uloška: anomalije uterusa, sumnja ili dokazana intrauterina ili ektopična trudnoća, sunjivaili dokazana genitalna neoplazija, aktualna upala genitalnog sustava, kronični PID recidivirajući PID, dokazana alergija na bakar ako se primjenjuje bakrena spirala

Hitna kontracepcija ili pilula za dan poslije,engl. the morning-after pill

Hitna kontracepcijska pilula služi kao opcija ako dođe do nezaštićenog spolnog odnosa, ili ako jedna od metoda kontracepcije nije korištena na odgovarajući način.
Zaštita je ponekad i postignuta i pet dana od odnosa. Mada se savjetuje što ranije je popiti jer je tada učinkovitost veća.
Ne treba koristiti kao redovitu metodu zaštitu već metodu kada je to hitno nužno.

Za koga je ova metoda kontraindicirana: trudnice, za žene s poznatim alergijama na neki sastojak lijeka, za žene koje boluju od porfirije, povraćaju ili imaju akutnu bolest jetre.

Sterilizacija

Sterilizacija je trajna metoda kontracepcije kojom se jajovodi prerežu i tako ne može više doći do trudnoće.

sterilizacijaKako je riječ o kirurškoj metodi koja je sigurno nikad se u potpunosti nije bez rizika. Pošto je to trajna metoda pacijentica mora biti sigurna da upravo to želi. Obično je za žene koje već imaju djecu i ne žele više u budućnosti ostvariti trudnoću.

Postoji i zakonska regulativa za ovu metodu. Zahvat se izvodi najčešće laparoskopskim putem u općoj anesteziji.
Podvezivanje jajovoda se može izvesti i za vrijeme samog carskog reza (osobito ako se radi o trećem carskom rezom, zbog rizika za iduću trudnoću) ako je prije samog poroda pacijentica podnijela zahtjev te zadovoljava uvijete za zahvat propisane zakonom.

Odabir metode kontracepcije…

…je važna i osobna odluka.

Saznanje o opcijama kontracepcije je važno kako bi donijeli ispravnu odluku o odabiru metode kontracepcije najbolje upravo za nas.

Leave a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.