Prvi ginekološki pregled ne bi trebao biti razlog za nervozu i paniku. U svakom slučaju možemo reći da je svaka djevojka prvi ginekološki pregled doživjela pozitivno, bez ikakvog stresa.
O
vdje ćemo Vam pokušati dočarati ono što možete očekivati prilikom prvog ginekološkog pregleda.
Ako ste roditelj i upravo čitate ovu našu blog objavu, svakako je pokažite svojoj kćeri ako kod nje postoje neke nedoumice ili prepreke za prvi ginekološki pregled.
Briga za pacijenta kod prvog ginekološkog pregleda
Mi ginekolozi s posebnom pozornošću obavljamo prvi ginekološki pregled pazeći da smo strpljivi i pažljivi s pacijenticama, kako bismo vam pomogli u adekvatnom opuštanju. Ako ćete se pri prvom ginekološkom pregledu osjećati sigurnije moguće je pri pregledu i prisustvo vaše majke.
Kada raditi prvi ginekološki pregled?
Savjetujemo da se prvi ginekološki pregled obavi prije prvog spolnog odnosa. Cilj prvog ginekološkog pregleda je i dobivanje informacija o zdravlju uključujući kontracepciju i prevenciji spolno prenosivih bolesti.
Raniji pregledi se vrše u slučaju izostanka mjesečnice ili obilne mjesečnice do 16. godine života. Također razlog za prvi ginekološki pregled mogu biti bolovi ili neke druge tegobe. Gornja granica za prvi ginekološki pregled ne bi trebala biti kasnije od 21. godine života. Ovo je i vrijeme za PAPA test.
Imate li bilo kakve nedoumice ili zabrinutost zbog prvog ginekološkog pregleda svakako nam se JAVITE i napomenite ovo kako bismo vas mogli opustiti i objasniti sve detalje pregleda.
Što se radi na prvom ginekološkom pregledu?
Često prilikom prvog ginekološkog pregleda, odnosno posjeta, jednostavno samo želimo razgovarati o vašem zdravlju i vama. Pri tom ćemo vam napomenuti što možete očekivati prilikom budućih pregleda. Imate li određene probleme kao što su bolne ili obilne mjesečnice, možda ćemo trebati napraviti dodatne pretrage.
Prilikom razgovora ćemo vam postaviti mnogo pitanja. Na ovaj način vas upoznajemo kako bismo vam mogli pomoći. Tako ćemo vas na primjer pitati detaljnije o vašoj mjesečnici. Naravno, jako je bitno da uspostavimo povjerenje i da dobijemo iskrene odgovore. Sve ono što nam kažete će biti povjerljivo, ostat će između nas.
Od velike pomoći će nam biti i podatak kada ste imali zadnju mjesečnicu, te koliko ste godina imali kada ste dobili prvu mjesečnicu. O mjesečnici ćemo se dalje detaljno raspitati. Tako ćemo pitati: “Da li imate redovite ili neredovite mjesečnice?”, “Koliko su jaki menstrualni bolovi ili grčevi?”, “Imate li neugodne svrbeže?”. Također ćemo vas pitati koristite li sredstva zaštite ili kontracepcije.
Briga ginekologa o cjelokupnom zdravlju prilikom prvog ginekološkog pregleda
Brinemo se o vašem cjelokupnom zdravlju a ne samo ginekološkom. Tako će nas zanimati da li ste depresivni, imate li problema sa spavanjem, mršavljenjem itd. Svakako nam recite o bilo kojem problemu koji vas muči.
Kako se izvodi ginekološki pregled?
Ginekološki pregled se sastoji od pregleda vanjskog spolovila, te se nakon toga uz pomoć spekuluma vrši pregled rodnice i grlića maternice te se uzima obrisak za PAPA test. Ujedno je moguće dodatno uzeti cervikalne briseve na spolno prenosive bolesti. Nakon toga slijedi bimanualni pregled maternice i jajnika pomoću kojeg ginekolog dobiva uvid o položaju, veličini i osjetljivosti ženskih spolnih organa. Nakon toga se vrši ultrazvučni pregled koji nam daje kompletan uvid u stanje vaše maternice i jajnika.
Na prvom ginekološkom pregledu očekujemo i vaša pitanja.
Želimo odgovoriti na sva vaša pitanja i nedoumice. Važno nam je da je prvi ginekološki pregled za vas pozitivno iskustvo. Odgovaramo na sva vaša postavljena pitanja.
Treba li raditi PAPA test?
Na prvom ginekološkom pregledu se preporučuje napraviti PAPA test.
PAPA test se radi kako bismo utvrdili abnormalnosti na vratu maternice. PAPA test nije metoda za otkrivanje spolno prenosivih bolesti pa je nakon toga potrebno napraviti ciljanu mikrobiološku obradu. To znači uzimanje briseva i testiranje na aerobne bakterije, zatim uzročnike bolesti kao što su Chlamydia trachomatis, Mycoplasma hominis, Ureaplasma urealyticum, Gardnerella vaginalis, Neisseria gonorrhoeae, humani papilomavirus (HPV) i virus herpesa (HSV), te Trichomonas vaginalis.
Kako se pripremiti za prvi ginekološki pregled?
Nije potrebna posebna priprema za prvi ginekološki pregled. Bitno nam je da termin prvog ginekološkog pregleda ne bude usred menstrualnog krvarenja, dakle da nemate mjesečnicu prilikom pregleda. Prije prvog ginekološkog pregleda razmislite i o pitanjima koje nam želite postaviti.
Da li se radi i ultrazvučni pregled?
Bez ultrazvučnog pregleda danas je nemoguće napraviti kompletan ginekološki pregled. Pomoću ultrazvuka pregledamo jajnike i maternicu.
Kako je potrebno ponovno posjetiti ginekologa nakon prvog ginekološkog pregleda?
U slučaju urednog prvog ginekološkog pregleda ponovni ginekološki pregled potrebno je učiniti za godinu dana. Raniji pregled je potreban u slučajevima problema poput svrbeži, pečenja, pojačanih iscjedaka, pojave boli ili poremećaja menstrualnog ciklusa.