U razgovoru smo odgovorili na pitanja novinarke…
Koliko često razgovarate o njezi intimnog dijela tijela?
Jeste li se nekada iznenadili kada neka od vaših prijateljica pokrene tu temu?
Je li osjećaj bio čudan i nelagodan ili ste potpuno otvoreno razgovarali o tome?

Prenosimo dijelove iz objavljenog članka:
Higijena tijela pa tako i intimnih dijelova, svojevrsna je podrška organizmu u samoobrani od raznih bolesti.  Zbog ove malo škakljive, ali bitne teme, odlučile smo popričati s poznatom ginekologicom, Sanjom Boras koja ima par dobrih savjeta za svaku od nas.

Intima je tvoja stvar, ali i stvar zdravlja

Često bez ikakve zadrške razgovaramo o bolnim menstruacijama i rado dijelimo iskustvo s prijateljicama na tu temu, ali preskočimo jednu bitnu stavku, a to je i njega našeg intimnog područja. Istina je da je intima stvar pojedinca, ali je i stvar zdravlja. Bitno je osluškivati svoje tijelo i informirati se o preparatima koje koristimo za njegu tog dijela tijela.

Za vrijeme ciklusa neophodno je održavati i higijenu intimnog područja. Još uvijek su aktualni mitovi kako se za vrijeme ciklusa ne trebamo često tuširati, što naravno nije točno te može ugroziti zdravlje tog područja. “Intimna higijena je iznimno bitna, svi volimo pričati o njezi tijela, a nekako o higijeni intimnog područja ne pričamo previše. Ali ona je izrazito važna za očuvanje našeg intimnog zdravlja.”, kaže nam dr.med. Sanja Boras, spec. ginekologije i opstetricije.

“Potrebno je koristiti odgovarajuće sapune za intimnu njegu, ne možemo se prati sapunima za cijelo tijelo jer su oni drugačijeg pH sastava. Naša rodnica ima kiseli pH, taj pH iznosi između 3,8 i 4,5 te zbog svog kiselog medija vrši preventivnu funkciju uništavanja bakterija, gljivica i virusa te na taj način čuva naše intimno zdravlje.” 

Intimna njega je drugačija za pojedinu fazu života

Svaka žena treba intimnu higijenu vršiti dva puta dnevno, mada postoji određena dob kada je intimno područje dodatno osjetljivo. To primjećujemo za vrijeme trudnoće, za vrijeme nekih hormonskih stanja odnosno primjene kontraceptiva – zapravo ta stanja mijenjaju našu hormonsku sliku i tada je naša rodnica osjetljivija.

Posebnu pažnju treba posvetiti ženama u menopauzi jer tada zbog nedostatka hormona koža i sluznice postaju suhe te postaju pogodnije za određene infekcije. Tada ginekolog propisuje posebnu njegu i preparate za održavanje zdravlja intimnog dijela tijela.

“Potrebno je redovito mijenjati uloške, čak svaka 2-3 sata te prati intimno područje barem dva puta dnevno.” , savjetuje ginekologinja te navodi kako je bitno koristiti više vrsta uložaka, odnosno onaj za dan i noć kako bismo se osjećale sigurnije u svojoj koži. Ono što je bitno je pronaći dobar uložak za svoj stil života, ali i onaj koji će pružiti sigurnost i ugodu. “Jako je bitno da su meki, nježni i ugodni, da su odobreni od strane dermatološke struke kao što je Always Sensitive.“, kazala je ginekologinja.

Cijeli članak možete vidjeti na:

Leave a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.