Urođene mane kod djece su češće nego što mislite. Prema statistikama 1 od 33 bebe ima neku od urođenu manu.
Loša vijest je da se sve urođene mane ne mogu spriječiti, a dobra da možete ipak nešto poduzeti kako bi povećali vjerojatnost rođenja zdravog djeteta. Trebali bi o ovome misliti i prije nego zatrudnite. Dakle planirate li zatrudnjeti ovo je svojevrstan vodič za smanjenje rizika od urođenih mana kod djece.
Što poduzeti prije trudnoće – redovno uzimanje folne kiseline?
Uzimanje folne kiseline prije trudnoće je jedan od bitnijih faktora za rođenje zdravog djeteta. Folna kiselina, koja je u stvari vitamin B9, pomaže u sprječavanju oštećenja mozga i kralježnice. Zbog nedostatka folne kiseline dolazi do rascjepa kralježnice-spina bifida, rascijepa usne i drugih anomalija.
Preporučeno je da se mjesec dana prije trudnoće uzima 400 mikrograma folne kiseline. Folnu kiselinu je poželjno uzimati i tijekom cijele trudnoće.
Idealan unos folne kiseline bi bio iz unosa hrane bogate folnom kiselinom. Dobar izvor folne kiseline je zeleno lisnato povrće, mahunarke, brokula, jaja, meso, riba i mlijeko. U nedostatku dovoljnog unosa hranom unos je moguć iz dodataka prehrani. Postoje nekoliko vrsta kompleksa vitamina B u kojima je folna kiselina, tj. vitamin B9.
Na alkohol u trudnoći ne smijete ni pomisliti!
Na alkohol u trudnoći morate totalno zaboraviti. Bez obzira radilo se to i o malim količinama piva ili vina, alkoholna pića koja popijete će doći do fetusa. Bez obzira koliko količina alkohola bila mala, ona može naštetiti razvoju vašeg djeteta.
Konzumiranje alkohola može rezultirati pobačajem, smrti ploda u trudnoći, te svim vrstama tjelesnih, bihevioralnih i intelektualnih teškoća.
Oštećenja prouzrokovana alkoholom su poznata kao oštećenja fetalnog alkoholnog sindroma. U ova oštećenja spadaju: rođenja djeteta manje veličine, manje glave, manje tjelesne težine od normalne. Također bi se mogla roditi i djeca s lošijom sposobnosti memoriranja, djeca koja imaju problema s učenjem ili s manjim kvocijentom inteligencije. Ovako rođena djeca bi mogla imati zdravstvenih problema s vidom, sluhom, srcem, bubrezima i kostima.
Ne biste smjeli ni pušiti
Pušenje je još jedan faktor koji može utjecati na zdravlje vašeg djeteta.
Pušite li tijekom trudnoće može doći do prijevremenog poroda, nekih urođenih oštećenja poput rascjepa nepca. Ne pušite li, izbjegavajte okolinu u kojoj se puši.
Pročitajte i Vrijeme za prestanak pušenja, utjecaj na djecu, dojenčad, pušenje u trudnoći
Na propustite se cijepiti da biste spriječili neželjene infekcije
Savjetujte se sa svojim ginekologom ili liječnikom o preporučenim cjepivima. Pri tome naročito mislimo na cjepiva za gripu. Liječnici će vam savjetovati kada je najbolje vrijeme za cjepivo s obzirom na vašu trudnoću.
Cjepivo će zaštititi vas i dijete od potencijalnih infekcija. Cjepivo štiti majku i dijete od gripe i do šest mjeseci nakon rođenja.
Planirate li zatrudnjeti, a pri tom smanjiti rizik od urođenih mana djeteta svakako poslušajte ove savjete…
- Naručite se na pregled, na kojem ćemo vam dati odgovore na najčešća pitanja koja imaju naše pacijentice u vezi s urođenim oštećenjima
- Provjerite da li ste normalne težine ili je potrebno izgubiti nekoliko kilograma prije trudnoće kako biste i s ovim smanjili rizik od urođenih mana (Pogledajte nas Kalkulator idealne težine)
- Ne zaboravite kod pregleda navesti listu lijekova koje uzimate ili bi trebali uzimati da bismo vas savjetovali o njima tijekom i prije trudnoće
- Ne zaboravite nas pitati o mjerama opreza koje treba poduzeti protiv virusa i drugih infekcija koji mogu uzrokovati probleme tijekom trudnoće
- Ne zaboravite nam spomenuti svoje cjelokupno zdravstveno stanje, pri čemu ćemo utvrditi da li imate neke rizične čimbenike koji bi povećali rođenje djeteta s urođenim manama.
- Ako imate dijabetes ili povišeni krvni tlak, trebali biste i njih imati pod nadzorom
- Morate se držati zdravog načina života, izbjegavati različite infekcije, alkohol, cigarete, lijekove koji mogu nanijeti štetu vašem djetetu.