Z nanstvenici s Medicinskog fakulteta Sveučilišta Wayne (Wayne State University School of Medicine) izvijestili su da dodaci cinka za muškarce i žene koji pokušavaju zatrudnjeti prirodnim putem ili putem potpomognute oplodnje tijekom pandemije COVID-19 mogu spriječiti oštećenje mitohondrija u mladim jajnim stanicama i stanicama spermija, kao i poboljšati imunitet protiv virusa.
Znanstveni rad o ulozi cinka u procesu COVID-19 epidemije i utjecaja na reprodukciju
“Potential Role of Zinc in the COVID-19 Disease Process and its Probable Impact on Reproduction” (Potencijalna uloga cinka u procesu bolesti COVID-19 i njegov vjerojatni utjecaj na reprodukciju) je znanstveni rad objavljen u „Reproductive Sciences“. Autori ovog rada su Husam Abu-Soud, dr.sc., izvanredni profesor porodništva i ginekologije; C.S. Mott, Center for Growth and Development; Ramya Sethuram, suradnik za reproduktivnu endokrinologiju i neplodnost te student medicine David Bai.
U ovom radu su istaknuli patofiziologiju COVID-19 virusa, posebno u odnosu na reproduktivnu funkciju.
Istaknuli su da osim što može koristiti parovima koji pokušavaju zatrudnjeti tijekom pandemije, suplementacija cinka do maksimalno 50 mg dnevno za sve odrasle može biti korisna u jačanju imuniteta i borbi protiv virusnog procesa bolesti COVID-19.
Sprječavanje reprodukcije i začeća
Ovi znanstvenici su otkrili da nedostatak cinka u vezi s citokinskom olujom – pretjeranom reakcijom imunološkog sustava koja uzrokuje upale, oštećenje tkiva i moguće zatajenje organa u borbi protiv COVID-19 može uzrokovati oštećenje mitohondrija i nakupljanje reaktivnih vrsta kisika u nezrelom jajetu i spermi.
Rezultat bi mogao djelovati na sprječavanje reprodukcije i začeća.
Cink ima blagotvorno djelovanje kao antioksidans i protuupalno sredstvo, te bi mogao spriječiti ili ublažiti oštećenja u jajnoj stanici i spermiji koja su posljedica imunološke reakcije tijela na virus, rekao je dr. Abu-Soud. Korištenje cinka moglo bi poboljšati kvalitetu embrija i potencijalno smanjiti neke komplikacije trudnoće.
Dr. Abu-Soud je napomenuo i da cink može biti jako koristan kod različite populacije kod jačanja imuniteta i procesa virusnih bolesti. Cink djeluje na taj način da se bori protiv oksidativnog oštećenja stanica.
Izvor slike: https://drjockers.com/15-zinc-deficiency-symptoms/
Bitno je napomenuti…
Bitno je napomenuti da sam cink nedovoljan u preokretanju procesa ako dođe do raširenog oksidativnog oštećenja stanica. Međutim, dodaje li se cink onima koji su zaraženi COVID-19 virusom prije citokinske oluje, cink može pomoći u poboljšanju progresije bolesti u blagim i ranim fazama suzbijanjem replikacije virusa i sprječavanjem oštećenja stanica kao proantioksidansa, istaknuli su ovi znanstvenici.