Studija o unosu veće količine DHA i sprječavanju prijevremenog poroda

Po podacima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) svake se godine u svijetu rodi prijevremeno oko 15 milijuna djece, dakle to su porodi prije 37. tjedna trudnoće.

K omplikacije u prijevremenom porodu su vodeći uzrok smrti među djecom mlađom od pet godina, te su odgovorni za milijun smrti djece po podacima iz 2015. godine.

Problem prijevremenog poroda je tema rada mnogih znanstvenika s ciljem smanjenja vjerojatnosti smrtnosti dojenčadi. Rezultati istraživanja ovih znanstvenika vode i do suplemenata s više dokozaheksaenske kiseline (DHA) koja može dovesti do smanjenja rizika od prijevremenog poroda i do problema koje nosi prijevremeni porod.

EClinicalMedicineJedna od tih studija je objavljena u časopisu EClinical Medicine, gdje se navodi da doza od 1000 mg DHA može značajno smanjiti rani prijevremeni porod u usporedbi s 200 mg kao što je pronađeno u nekim prenatalnim suplementima.

Što je dokozaheksaenska kiselina (DHA)?

Dokozaheksaenska kiselina (DHA) je vrsta omega-3 masti, slična eikozapentaenskoj kiselini (EPA). DHA se uglavnom nalazi u masnoj ribi, kao što su inćuni i losos. Tijelo može proizvesti samo malu količinu DHA iz drugih masnih kiselina. Stoga je suplementacija neophodna za održavanje dovoljne razine DHA. DHA je neophodna za razvoj mozga tijekom trudnoće i ranog djetinjstva. Također se povezuje s poboljšanim zdravljem srca, boljim vidom i smanjenim upalnim odgovorom.

DHA i prijevremen porod

Tijekom trudnoće ženama se savjetuje uzimanje prenatalnih suplemenata koji sadrže 200 mg do 300 mg DHA. Prošle studije su otkrile da dodatak DHA tijekom trudnoće može potaknuti neurološki razvoj u dojenčadi. Također može smanjiti rizik od neuroloških stanja kao što su autizam i poremećaj pažnje s hiperaktivnošću (ADHD). Nadalje, dodatak DHA u posljednjem tromjesečju trudnoće može smanjiti rizik od prijevremenog poroda.

Povećana suplementacija DHA

Kako bi došli do nalaza studije, znanstvenici su proveli ispitivanje na ženama regrutiranim u jednom od tri velika akademska medicinska centra u Sjedinjenim Američkim Državama. U istraživanjima su sudjelovale trudnice od 12. do 20. tjedna trudnoće. Ovi znanstvenici su od 8. lipnja 2016. do 13. ožujka 2020. pratili oko 1.100 trudnica, a posljednji porod je bio 5. rujna 2020. godine.
Ispitanice su bile podijeljene u dvije grupe. Tako su 576 žena primale višu dozu od 1000 mg i 524 žene koje su primale dodatak od 200 mg DHA. Studija pokazuje da je skupina s većim dozama imala manje prijevremenih poroda, i to 2 % u usporedbi s 4,1 % iz druge skupine.
Za žene koje su započele studiju s visokim razinama DHA, od kojih su mnoge već uzimale DHA suplemente, stopa ranog prijevremenog poroda bila je 1,3 posto, a viša doza od 1000 mg nije imala nikakve koristi.
Također, veća doza rezultirala je manjim brojem štetnih učinaka na majku i novorođenče.

“Kliničari bi mogli razmisliti o propisivanju 1000 mg DHA dnevno tijekom trudnoće kako bi se smanjio učestalost prijevremenog poroda kod žena s niskim statusom DHA ako su u mogućnosti testirati na DHA”, istaknuli su znanstvenici u studiji. Ovo je i prva studija koja uspoređuje 1000 mg DHA s 200 mg DHA. “Ova studija potencijalna je promjena u pristupu za opstetričare i njihove pacijente”, objasnio je dr. Carl P. Weiner, profesor porodništva i ginekologije te profesor integrativne i molekularne fiziologije na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Kansasu. “Dramatično smanjenje ranog prijevremenog poroda uz dodatak DHA poboljšat će kratkoročne i dugoročne ishode za djecu, obitelji i društvo na isplativ način”, dodao je.

Rezultati studije pridodaju dokazima iz Cochrane pregleda iz 2018. i sekundarnim ishodima ispitivanja ORIP 2020., što dovodi do pregleda trenutnih prehrambenih standarda za trudnice.
Kako bi objasnili DHA i prijevremeni porod, biomarkeri procijenjeni prije 20. tjedna trudnoće sugeriraju spontani prijevremeni porod sa stresorima povezanim s upalom. DHA može pomoći u rješavanju upale. Prevencija prijevremenih poroda je ključna, osobito u Sjevernoj Americi i Africi. Međutim, teret prijevremenog poroda u brojkama se nerazmjerno javlja u Aziji i Africi, gdje mnoge zemlje imaju nizak unos i status DHA.

IZVORI:

Leave a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.