Idealne reproduktivne godine kod žena su od 20 do 30 godina. S 30 godina plodnost – sposobnost zatrudnjivanja počinje opadati. Ovaj pad se povećava oko 35. godine.
Tako je oko 45. godine plodnost tako mala da je i mala vjerojatnost za ostvarivanje trudnoće. Također i kod muškaraca plodnost opada, ali nije ovako predvidljiva kao kod žena.
Koja je vjerojatnost trudnoće za parove u različitim godinama?
Za zdrave parove u 20-im i ranim 30-im godinama, oko 1 od 4 žene će zatrudnjeti u bilo kojem pojedinačnom menstrualnom ciklusu.
Do dobi od 40 godina, oko 1 od 10 žena će zatrudnjeti po menstrualnom ciklusu.
Zašto žene s godinama gube plodnost?
Žene gube plodnost s godinama jer rođenjem imaju fiksni broj jajnih stanica u jajnicima. Ovaj broj se godinama smanjuje. Također, postoje i drugi problemi. Kod starijih žena jajne stanice imaju veću vjerojatnost da imaju abnormalne kromosome. S godinama, žene su pod većim rizikom od poremećaja kao što su miomi maternice i endometrioza, što također utječe na plodnost.
Koji su rizici rađanja u kasnijim godinama?
Žene koje rađaju u kasnijim godinama imaju veće rizike od komplikacija. Neki rizici se odnose na zdravlje žene, a neki na zdravlje fetusa.
Trudnice starije od 40 godina imaju povećan rizik od preeklampsije. Ovaj rizik mogu povećati neki drugi zdravstveni problemi, na primjer povišeni krvni tlak.
Rizik od rađanja beba s kromosomskim poremećajima je mali. Ali kako žene stare, rađanje djece s kromosomima koji nedostaju ili su oštećeni se povećavaju.
Najčešći problem s kromosomima koji se javlja kasnijim rađanjem je Downov sindrom.
Tako su rizici s Downovim sindromom:
- 1 u 1480 u dobi žene od 20 godina
- 1 u 940 u dobi od 30 godina
- 1 u 353 u dobi od 35 godina
- 1 u 85 u dobi od 40 godina
- 1 u 35 u dobi od 45 godina
Da li se ginekološkim pregledima ili nekim testovima mogu ustanoviti rizici od rađanja djece s nepravilnostima?
Prenatalni probirni testovi – NIPT (neinvanzivno prenatalno testiranje) procjenjuju rizik hoće li se dijete roditi s određenim nepravilnostima ili genetskim poremećajem. Prenatalni dijagnostički testovi mogu otkriti da li fetus ima određenu nepravilnost u porodu ili genetski poremećaj. Svaka žena treba pregledati raspoložive mogućnosti testiranja sa svojim ginekologom kako bi poduzela daljnje korake.
Koji su drugi problemi koji se mogu javiti trudnoćom u kasnijim godinama?
Rizik od pobačaja je veći kod žena starijih od 35 godina. Kako su jajnici stariji, veća je vjerojatnost da će proizvesti veći broj jajnih stanica pa se i višestruka trudnoća također češće javlja kod starijih nego kod mlađih žena.
Što je reproduktivni životni plan?
Sve bi žene trebale razmišljati o tome žele li imati djecu i ako da, kada će ih imati. To se naziva reproduktivnim životnim planom.
Želite li jednoga dana imati djecu, možemo vam pomoći u razvoju vašeg reproduktivnog životnog plana.
Dogovorite svoj termin ovdje.
Pri tome ćemo pregledati vašu medicinsku dokumentaciju i razgovarati o obiteljskoj povijesti trudnoće i drugih elemenata. Također ćemo razgovarati o:
- prehrani i načinu života
- raspraviti kako možete održavati zdravu težinu prije nego zatrudnite
- preporučiti testove za spolno prenosive infekcije (SPI)
Što trebam učiniti ako uskoro želim zatrudnjeti?
Ako uskoro želite zatrudnjeti, pokušajte unijeti zdrave elemente u svoj život. Koraci ka boljem zdravlju uključuju zaustavljanje uporabe alkohola i cigareta. Također trebate početi uzimati folnu kiselinu kako biste spriječili oštećenje neuralne cijevi.