Trajanje i simptomi ovulacije

Ovulacija se obično javlja jednom mjesečno i to na polovici menstrualnog ciklusa, ali ovo vrijeme može varirati, ovisno o duljini i redovitosti ciklusa.

Nakon ovulacije žena dobije menstruaciju i to u roku od 14 dana od ovulacije. Ovo se neće dogoditi ako je žena trudna ili je u nekom drugom zdravstvenom stanju koje utječe na menstruaciju.

Što je ovulacija?

Ovulacija je oslobađanje zrele jajne stanice iz jednog jajnika. Nakon oslobađanja iz jajnika, jajašce putuje jajovodom do maternice. Ovo se događa jednom u menstrualnom ciklusu. Tijekom ovog dijela menstrualnog ciklusa, reproduktivni sustav žene spreman je za oplodnju. Ako se oplodnja ne dogodi, dolazi do menstruacije. U ovom članku možete detaljno pročitati o vremenu i znakovima ovulacije, te kako ovulacija utječe na plodnost.

Kada i kako žene ovuliraju?

Menstrualni ciklus u prosjeku traje oko 28 dana. Kako je svaka osoba različita, tako se i ciklusi razlikuju pa mogu varirati od 21 do 35 dana. Vrijeme ovulacije je u principu na polovini menstrualnog ciklusa, i ovo vrijeme može varirati od osobe do osobe, te od mjeseca do mjeseca. Tako se ovulacija može najčešće dogoditi od 10. do 20. dana u ciklusu.

Menstrualni ciklus je mjesečni hormonalni ciklus kroz koji tijelo prolazi dok se priprema za eventualnu trudnoću. Do ovulacije bi trebalo doći svakog mjeseca. Tada jajnik oslobađa jajašce koje putuje jajovodom u maternicu, Oplodnja se dešava u samom jajovodu, gdje nakon oplodnje oplođeno jajašce putuje do maternice gdje se implantira – ugnježđuje u sluznicu maternice. Ako se jajašce ne oplodi, središnji sloj maternice, koji se naziva endometrij, počinje se ljuštiti, a tijelo to oslobađa kao menstruaciju. Svaki novi menstrualni ciklus započinje prvog dana menstrualnog ciklusa. Praćenje ovih prvih dana može pomoći osobi da shvati prosječnu duljinu ciklusa i tipičnu srednju točku kada će vjerojatno ovulirati.

Prepoznavanje znakova ovulacije može pomoći osobi da prati svoju plodnost

Ovo su znakovi ovulacije koje možete primijetiti:

1. Promjene u cervikalnoj sluzi

Tijelo u stanju ovuliranja ili približavanju ovulacije proizvodi više estrogena. Povećan estrogen uzrokuje povećanje cervikalne sluzi. Kada je osoba plodna, cervikalna sluz može tada biti: prozirna, obilnija, rastezljiva poput bjelanjka jajeta.

2. Promjene bazalne tjelesne temperature

Bazalna tjelesna temperatura (BBT) je temperatura tijela u mirovanju. Najtočnije mjerenje bazalna tjelesne temperature bi se trebalo provjeriti kada se osoba probudi. Tijekom ovulacije temperatura se može malo povećati jer tijelo luči progesteron, hormon koji pomaže zadebljanju sluznice maternice, a svrha toga je priprema maternice za implementaciju embrija. Prije ovulacije, oralna temperatura osobe iznosi oko 35,6 – 36,7 °C. A nakon ovulacije može povećati na 36,1 – 37,2 °C. Kao što vidimo, porast temperature je neznatan te je potrebno imati poseban termometar – termometar bazalnog tijela da bismo otkrili ovaj porast. Izmjerimo li precizno temperaturu saznati ćemo kada smo najplodniji, a to iznosi 2 do 3 dana prije nego bazalna temperatura dosegne najvišu točku i 12 do 24 sata nakon ovulacije. Kako bazalna temperatura raste tek nakon ovulacije druge metode načina provjere plodnosti su poželjniji.

To je na primjer razina luteinizirajućeg hormona (LH) u urinu. Na bazalnu tjelesnu temperaturu mogu utjecati i drugi čimbenici poput: konzumiranja alkohola, pušenja, manjak sna ili povećanje temperature iz nekog drugog razloga pa radi njih možda ne možemo detektirati ovulaciju.

3. Povećana seksualna želja

Kod nekih žena je moguć veći seksualni nagon tijekom ovulacije. Povećani libido obično se poklapa s porastom estrogena i proizvodnjom LH zbog čega jajnici oslobađaju jajašca. Istraživanja sugeriraju da porast seksualne želje može započeti 3 dana prije vrhunca razine LH i trajati oko 6 dana.

4. Osjetljivost grudi

Tijekom ovulacije ili njenim približavanjem može se dogoditi da imate bolne ili osjetljivije grudi. Kod nekih žena, bolove u dojkama može izazvati povećana razina estrogena ili LH-a neposredno prije ovulacije. Također i smanjenje estrogena nakon ovulacije i povećanje progesterona mogu inicirati veću osjetljivost grudi.

5. Bolovi nastali ovulacijom

Kod nekih žena se tijekom ovulacije javljaju bolovi u donjem dijelu trbuha s jedne strane. Ovo je poznato kao ovulacijska bol a obično se javlja na ovulacijskoj strani trbuha. Ova bol se javlja u oko 40% žena. Bol je često indikator vrhunca dosega LH, kada se folikul koji sadrži jaje koje se treba osloboditi razvija, ali još nije puknuo. Bol obično prestaje nakon 3 do 12 sati.

Kako ovulacija utječe na plodnost?

Praćenje dana u ciklusu kada je trudnoća moguća i ovulacije ženama može pomoći da znaju kada je moguće ostvariti trudnoću. Dani u ciklusu mogu varirati, ovisno o duljini ciklusa.

Vjerojatnost trudnoće je veća ako imate spolni odnos 5 dana prije ovulacije i 1 dan nakon ovulacije. Generalno gledajući, što ste bliže ovulaciji to su u veće šanse za začeće. Kada jajnik otpusti jajašce, ona propada u roku od 24 sata ako se oplodnja ne dogodi.

Sperma u rodnici može preživjeti 3 do 5 dana, što može utjecati na oplodnju. Ljudima koji kod kuće prate plodnost i urinarni LH setovi obično su najpouzdanija metoda. Iako su aplikacije za plodnost sve popularnije, temelje se na algoritmu i nisu uvijek točne. Neki izbjegavaju spolne odnose tijekom plodnih dana kako bi spriječili trudnoću, ali ova metoda nije pouzdana – istraživanja sugeriraju da se trudnoća javlja u 19% slučajeva van plodnih dana. Svatko tko želi spriječiti trudnoću, trebao bi sa svojim liječnikom razgovarati o drugim metodama kontracepcije.

Da biste odredili dane kada je trudnoća moguća možete koristiti i naš:

Kalkulator plodnih dana (ovulacije)

Sažetak

Ovulacija se obično događa na polovici menstrualnog ciklusa. Neki znakovi ovulacije uključuju: bolove u donjem dijelu trbuha, osjetljivost dojki, promjene same cervikalne sluzi,  jači spolni nagon te porast bazalne temperature tijela. Ako se tijekom ovulacije pojave intenzivni, trajni bolovi ili obilna krvarenja iz rodnice, osoba treba što prije potražiti liječničku pomoć.

Ponekad se znakovi ovulacije mogu javiti zbog nekih zdravstvenih problema. Tako na primjer endometrioza može oponašati ovulacijsku bol. Ako se bilo koji problemi stalno pojavljuju na polovici ciklusa, bilo bi dobro savjetovati se s liječnikom.

Imate li...

  • intenzivnu bol koja traje nekoliko dana
  • bol koji ometa svakodnevne aktivnosti
  • vaginalno krvarenje
  • povišenu temperaturu

Leave a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.