Ultrazvuk dojki koristi zvučne valove za kreiranje slika unutarnjih struktura dojke. Osnovna namjena ultrazvuka dojki je dijagnosticiranje kvržica ili drugih abnormalnosti koje su otkrivene tijekom fizičkog pregleda, mamografije ili MR dojke.
U Ultrazvuk je neinvazivna sigurna metoda u kojoj se ne koristi zračenje. Nije potreban posebna priprema za ultrazvučni pregled dojki.
Što je ultrazvučno snimanje dojki?
Ultrazvučno snimanje dojke daje sliku unutarnjih struktura dojke. Tijekom ultrazvučnog pregleda dojke, liječnik koji izvodi test može koristiti Doppler tehnike za procjenu protoka krvi ili nedostatka protoka u bilo kojoj masi dojke. U nekim slučajevima to može pružiti dodatne informacije o uzroku mase.
Ultrazvučni pregled je siguran, neinvazivan postupak koji ne koristi zračenje rengenskih zraka, a liječnicima pomaže u dijagnosticiranju i liječenju medicinskih stanja.
Ultrazvuk je siguran i bezbolan pregled koji kreira slike unutrašnjosti tijela pomoću zvučnih valova. Postupak pregleda izgleda tako da se ultrazvučna sonda prisloni na tijelo na koje se prethodno nanese gel. Valovi visoke frekvencije prolaze preko sonde i gela u tijelo. Računalo prikuplja valove iz sonde koji se odbijaju u tijelu i kreira slike. Ove slike se snimaju u stvarnom vremenu te prikazuju strukturu i kretanje unutarnjih organa tijela, te krv kroz krvne žile.
Doppler ultrazvuk je posebna ultrazvučna tehnika koja procjenjuje kretanje materijala u tijelu. Omogućuje liječniku da vidi i procijeni protok krvi kroz arterije i vene u tijelu.
Koje su uobičajene uporabe postupka?
Određivanje prirode abnormalnosti dojke
Primarna upotreba ultrazvuka dojki je pomoći u dijagnosticiranju abnormalnosti dojke koje je otkrio liječnik tijekom fizičkog pregleda (poput kvržice) te u karakterizaciji potencijalnih abnormalnosti uočenih na mamografiji ili magnetskoj rezonanciji dojke (MRI). Snimanje ultrazvukom može pomoći u utvrđivanju je li abnormalnost čvrsta (što može biti nekancerozni nakupi tkiva ili kancerozni tumor), ispunjena tekućinom (poput benigne ciste) ili cistična i čvrsta. Doppler ultrazvuk koristi se za procjenu opskrbe krvlju u lezijama dojke.
Dopunski pregled raka dojke
Mamografija je zlatni standard u ranoj detekciji karcinom dojki te kao metoda pregleda komplementarna ultrazvuku uz veću osjetljivost u involutivnim dojkama i detekciji mikrokalcifikata. Čak i tako, mamografijom se ne otkrivaju svi tumori dojke. Neke lezije i abnormalnosti dojke nisu vidljive ili ih je teško interpretirati na mamografiji. Dojke koje se smatraju gustim imaju puno žljezdanog i vezivnog tkiva, a nemaju mnogo masnog tkiva, što otežava otkrivanje raka. Mnoge su studije pokazale da ultrazvuk i magnetska rezonancija (MRI) mogu pomoći nadopuni mamografije otkrivanjem karcinoma dojke koji možda neće biti vidljivi na mamografiji. Vaš liječnik vam može pomoći da utvrdite je li bilo koji od ovih testova prikladan za vas. MRI je osjetljivija od ultrazvuka u prikazu raka dojke, ali MRI možda nije dostupna svim ženama. Ako se provodi skrining MRI, tada ultrazvučni pregled nije potreban, iako se ultrazvuk može koristiti za karakterizaciju i biopsijske abnormalnosti uočene na MRI. Kada se ultrazvuk koristi za probir, mogu se identificirati abnormalnosti koje nisu vidljive na mamografiji, uključujući i neke koje mogu zahtijevati biopsiju. Mnoge abnormalnosti otkrivene pri pregledu ultrazvuka dojke nisu rak (lažno pozitivni).
Ultrazvučno vođena biopsija dojke
Kad ultrazvučni pregled otkrije sumnjivu abnormalnost dojke, liječnik može odlučiti izvršiti biopsiju pod nadzorom ultrazvuka. Budući da ultrazvuk daje slike u stvarnom vremenu, često se koristi za vođenje postupaka biopsije. Prije biopsije obično će biti potrebno obaviti ultrazvučni pregled kako bi se planirao postupak i utvrdilo može li se ova metoda biopsije koristiti.
Ultrazvuk se može ponuditi kao probirni alat za žene koje:
- su u velikom riziku od raka dojke i ne mogu se podvrgnuti MRI pregledu.
- su trudne ili se ne smiju izlagati rendgenskim zrakama (koje su neophodne za mamografiju).
- imaju povećanu gustoću dojki – kada dojke imaju puno žljezdanog i vezivnog tkiva, a nemaju puno masnog tkiva.
Kako se pripremiti za ultrazvuk dojki?
Tijekom pregleda je se potrebno svuči od pojasa prema gore.
Kako izgleda oprema za ultrazvučni pregled dojki i koji je princip rada uređaja?
Uređaj za ultrazcučni pregled dojki se sastoji od računalne konzole, zaslona i sonde. Sonda je mali ručni uređaj koji se prislanja na tijelo. Prilikom pregleda se može koristiti više vrsta ovakvih sondi. Sonda emitira nečujne, visokofrekventne zvučne valove u tijelo, te osluškuje povratne odjeke. Na sličan način rade sonari u brodovima i podmornicama.
Radiolog prilikom pregleda na mjesto pregleda nanosi malu količinu gela i na to mjesto stavlja sondu. Računalo kreira sliku te je prikazuje na zaslonu koji je sličan monitoru računala na temelju glasnoće (amplitude), visine (frekvencije) i vremena koje je potrebno da se ultrazvučni signal vrati u sondu. Također uzima u obzir kroz koju vrstu tjelesne građe i/ili tkiva zvuk putuje.
Princip rada ultrazvuka
Kad zvučni val udari u objekt, odbija se ili odzvanja. Mjerenjem ovih eho valova moguće je utvrditi koliko je objekt udaljen, kao i veličinu, oblik i konzistenciju objekta. To uključuje je li objekt čvrst ili ispunjen tekućinom. U medicini se ultrazvuk koristi za otkrivanje promjena u izgledu organa, tkiva i žila te za otkrivanje abnormalnih masa, poput tumora. Na ultrazvučnom pregledu, pretvarač šalje i zvučne valove i snima valove koji odjekuju. Kada je sonda pritisnuta na kožu, šalje male impulse nečujnih, visokofrekventnih zvučnih valova u tijelo. Dok se zvučni valovi odbijaju od unutarnjih organa, tekućina i tkiva, osjetljivi prijemnik u sondi bilježi male promjene u visini i smjeru zvuka. Računalo trenutačno mjeri te valove potpisa i prikazuje ih, što zauzvrat stvara sliku u realnom vremenu na monitoru. Jedan ili više okvira pokretnih slika obično se snimaju kao fotografije. Mogu se spremiti i kratke video petlje slika. Doppler ultrazvuk, posebna ultrazvučna tehnika, mjeri smjer i brzinu krvnih stanica dok se kreću kroz žile. Kretanje krvnih stanica uzrokuje promjenu visine reflektiranih zvučnih valova (naziva se Doppler efekt). Računalo prikuplja i obrađuje zvukove te stvara grafikone ili slike u boji koji predstavljaju protok krvi kroz krvne žile.
Kako izgleda ultrazvučni pregled dojki?
Bit ćete upućeni da legnete na stol za pregled. Radiolog – liječnik posebno obučen za nadzor i tumačenje ultrazvučnog pregleda, će primijeniti gel na bazi tople vode na područje tijela koje se ispitiva. Gel služi da ostvari siguran kontakt sonde i kože i ukloni zračne džepove koji mogu blokirati prolazak zvučnih valova u tijelo. Možda ćete biti upućeni da podignete ruku iza glave.
Sonda se postavlja na tijelo i pomiče naprijed-nazad preko ispitivanog područja dok se ne snime željene slike. U principu ne bi trebalo biti neugodnosti zbog pritiska sonde, osim na osjetljivim područjima gdje se može osjetiti lagan pritisak ili manja bol.
Nakon završetka pregleda gel će se izbrisati s vaše kože ili će se osušiti. Gel ne ostavlja mrlje na koži ili odjeći. Nakon pregleda možete nastaviti s normalnim aktivnostima.
Koliko traje ultrazvučni pregled dojki?
Ultrazvuk dojki u principu traje do 30 minuta.
Nalazi nakon pregleda i mogući dodatni i kontrolni pregledi
Radiolog će analizirati slike, te napisati nalaz te vam isti obrazložiti. Možda ćete biti upućeni na dodatna ispitivanja. Ako je to potrebno radiolog će vam objasniti zašto je to potrebno. Ova dodatna ispitivanja su potrebna ako se pokaže potencijalna abnormalnost, a to su dodatni pregledi ili druge tehnike snimanja.
Također je moguća preporuka od strane radiologa za kasnije kontrolne preglede ako se pokaže da bi moglo doći do razvoja abnormalnosti tijekom vremena. Kontrolni pregledi su najbolji način da se provjeri djeluje li liječenje ili je abnormalnost stabilna ili se promijenila.
Koje su prednosti nasuprot rizicima?
Prednosti
Većina ultrazvučnih pretraga je neinvazivna (bez igala ili injekcija). Povremeno ultrazvučni pregled može biti privremeno neugodan, ali ne bi trebao biti bolan. Ultrazvuk je široko dostupan, jednostavan za korištenje i jeftiniji od većine drugih metoda snimanja. Ultrazvučno snimanje iznimno je sigurno i ne koristi zračenje. Ultrazvučno skeniranje daje jasnu sliku mekih tkiva koja se slabo vide na rendgenskim snimkama. Ultrazvuk omogućuje snimanje u stvarnom vremenu, što ga čini dobrim alatom za vođenje minimalno invazivnih postupaka poput biopsije igle i aspiracije tekućine. Ultrazvučno snimanje može pomoći u otkrivanju lezija kod žena s gustim grudima. Ultrazvuk može pomoći u otkrivanju i klasifikaciji lezije dojke koja se ne može adekvatno protumačiti samo mamografijom. Pomoću ultrazvuka liječnici mogu utvrditi da su mnoga područja koja izazivaju kliničku zabrinutost posljedica normalnog tkiva (poput masnih lobula) ili benignih cista. Za većinu žena u dobi od 30 i više godina mamografija će se koristiti zajedno s ultrazvukom. Ženama mlađim od 30 godina samo je ultrazvuk dovoljan da se utvrdi treba li biopsija zabrinjavajućem području ili ne.
Rizici
Standardni dijagnostički ultrazvuk nema poznatih štetnih učinaka na ljude. Tumačenje ultrazvučnog pregleda dojke može dovesti do dodatnih postupaka, poput naknadnog ultrazvuka i/ili aspiracije ili biopsije. Pokazalo se da su mnoga područja za koja se smatra da su zabrinjavajuća nekancerogena (lažno pozitivni).
Koja su ograničenja ultrazvučnog snimanja dojki?
Ultrazvuk je jedan od alata koji se koristi kod pregleda dojki ali ne zamjenjuje godišnju mamografiju. Mnogi karcinomi nisu vidljivi na ultrazvuku ali i mnoge kalcifikacije vidljive na mamografiji se ne mogu vidjeti na ultrazvuku. Također se i neki rani tumori dojke pojavljuju se samo kao kalcifikacije na mamografiji. Nalazi MR koji su posljedica raka ne vide se uvijek ultrazvukom. Biopsija se može preporučiti kako bi se utvrdilo je li sumnjiva abnormalnost rak ili nije. Većina sumnjivih nalaza ultrazvuka koji zahtijevaju biopsiju nisu karcinomi. Bitno je odabrati iskusnog radiologa za ultrazvuk dojki. Ultrazvuk ovisi o abnormalnosti koja je prepoznata u vrijeme pregleda jer se radi o pregledu u stvarnom vremenu. Za to je potrebno iskustvo i dobra oprema.