Dijete za mršavljenje i opasnost za zdravlje

Bilo da je to najčešća novogodišnja odluka, ili ste se već počeli spremati za ljeto kako bi se već počeli pripremati svoje tijelo za plažu, morate znati da neke dijete za mršavljenje mogu biti i opasne za vaše zdravlje.

Postoji mnogo dijeta za mršavljenje, pa biste trebali biti pažljivi pri odabiru. Svakako nemojte nasjedati na čudotvorne dijete s društvenih mreža ili časopisa. Velika je šansa da ćete se s dijetama razočarati. Statistike nam govore da dvije trećine žena nakon dijeta zapravo više dobiva na težini nego što gube. Ovo je prilično iznenađujući podatak. Na žalost, ovo nije jedina loša vijest. Dijeta može imati negativne učinke i na vaše zdravlje.

Donosimo vam skrivene opasnosti na koje dijeta može utjecati na zdravlje organizma.

Usporen metabolizam

Bez obzira o kojoj dijeti se radilo, jedete li manje, vaš organizam će dobivati manju količinu kalorija u odnosu na onu na koju je naviklo. Kalorije su vašem tijelu potrebne za obavljanje najvažnijih funkcija. Smanjuju li se kalorije, smanjuje se i metabolizam. Kako vrijeme prolazi, težina vašeg tijela će ostati ista, jer se vaš organizam prilagođava broju kalorija koje unosite. Forsirate li i manji unos kalorija i vježbanje, možete u prvi mah biti razočarani i nije rijetka situacija da se većina žena vrati starim prehrambenim navikama.S kojom hranom ubrzati metabolizam?

Zagovornici nekih dijeta, npr čokoladne dijete tvrde da ona čak i ubrzava metabolizam, ali to nije tako, jer se pokazalo da se brzo izgubljeni kilogrami brzo i vraćaju.

0
% žena nakon dijeta više dobiva na težini nego što gubi.

Opasnost dijeta za zdravlje

Osim usporavanja metabolizma, dijete mogu i uzrokovati i ozbiljnije zdravstvene probleme. Tako na primjer dijete mogu dodatno opterećivati rad srca. Primijećeno je da dijete povećavaju rizik od srčanog udara. Pokazalo se da i neke dijete, na primjer yo-yo dijeta mogu uzrokovati oštećenje krvnih žila što u konačnici vodi do ateroskleroze i drugih srčanih bolesti. Uzrok problema sa srcem je u biti neravnoteža minerala ali i previše masti.

Opasnost od dijeta za zdravljeSmanjite li kod prehrane unos kalorija na koje je vaše tijelo naviklo, može dovesti do nedostataka nutrijenata. Ovo može biti uzrok niza zdravstvenih problema. Tako neke dijete koje zagovaraju unos samo jedne vrste hrane  mogu biti uzrok problema zbog manjka niza nutrijenata koji se ne nalaze u toj hrani.

Izbacite li, na primjer, iz prehrane škrob, koji se nalazi u riži, krumpiru, integralnom kruhu, imat ćete smanjeni unos kalcija i vitamina D. Odlučite li se za dijetu koja propagira smanjen ili nikakav unos voća i povrća, u tijelo ćete smanjiti unos hranjivih sastojaka kao što su Vitamini A, C, kalij i vlakna. Dijete tako mogu biti uzrok problema s osteoporozom ili gubitkom mišićave mase.

Smanjen unos ugljikohidrata može utjecati na funkcioniranje mozga, koji ne smije biti uskraćen za B vitamine, te omega-3 masne kiseline.

Opasnost visokoproteinskih dijeta za jetru i bubrege

Neke od popularnih visokoproteinskih dijeta, npr Dukanova dijeta, se pokazala kao ne baš često uspješna ali i jako štetna za organizam. Čak je i dr. Dukan, zagovornik ove dijete, upozorio da može dovesti do iscrpljenosti, zatvora i neugodnog zadaha. Ovakve visokoproteinske dijete su opasne za zdravlje bubrega i jetre. Probleme jetre stvaraju prevelike bjelančevine, koje se u jetri pretvaraju u amonijak, te ako ih ima previše jetra ih ne stigne obraditi. Štetne otpadne tvari ovakvom prehranom su uzrok bolesti i bubrega. Nekad ove dijete mogu dovesti i do pojave gihta.

Opasnosti dijeta temeljenih na sirovoj hrani

Dijete temeljene na sirovoj hrani (voćem i povrćem) ne bi također trebale trajati dugo. Traju li predugo, mogle bi poremetiti izlučivanje enzima iz organizma i dovesti na kraju do gubitka mišićne mase. Kod ovih dijeta organizam ostaje zakinut za unos cijelog niza nutritivnih elemenata, na primjer željeza, cinka, vitamina D, kalcija, ali i bjelančevina. Ove dijete bi svakako trebale izbjegavati trudnice i djeca.

Postoje i dijete koje zagovaraju hranjenje sirovim mesom. Ovo je opet jako opasno jer može doći do gastroenteritisa i trovanja hranom.

Dijete temeljene na tekućoj hrani

Dijete temeljene na tekućoj hrani naročito nisu dobre za zdravlje jer mogu dovesti do ozbiljnih problema probavnog sustava. Jedna od opasnijih dijeta ovog tipa je ketogenička dijeta. Radi se o tome da se tekući proteini unose desetak dana u organizam preko plastične cjevčice u nos. Osim blokiranja probave ove dijete su opasne i zbog naglog izgladnjivanja.

Brze dijete

Dijete kod kojih se naglo gube kilogrami, također nisu dobre, jer je nemoguće u kratkom vremenskom periodu izgubiti masnoće što je zapravo cilj dijete. Do gubitka kilograma kod ovih dijeta u principu dolazi zbog gubitka tečnosti iz tijela i mišićne mase. Dijete ne bi trebale trajati duže od tri tjedna. Nakon ovog vremena bi trebalo napraviti dužu pauzu.

Postoji svakakvih dijeta, pa ćemo ovdje spomenuti dijetu s juhom od kupusa. Radi se o tome da se nekoliko dana samo jede juha od kupusa. Tijelo ovdje stvarno izgubi kilograme, ali radi se o tome da organizam zapravo izgubi tekućinu što je opet jako opasno za zdravlje i jak razlog da izbjegavate i ovu dijetu.

Dijete po krvnim grupama nisu znanstveno utemeljene, a kako preporučuju izbacivanje mnogih namirnica su i štetne.

Dijeta i depresija

Ne postignete li u prehrani pravu ravnotežu hranjivih tvari kao što su vitamini, minerali, vlakna i masne kiseline, može doći i do depresije. Ne postigne li vaša dijetna prehrana očekivane rezultate možete i postati depresivni.

Ako dijete nisu dobre za zdravlje, što poduzeti?

Uravnotežena prehrana - dijete za mršavljenje opasnost za zdravljeMršavljenje, odnosno gubitak kilograma možete postići i pametnijim načinima. Slijedite li zdravu i uravnoteženu prehranu možete doći do vašeg cilja bez opasnosti za vaše zdravlje. Prehrana bogata voćem i povrćem, s malo trans masti bi bila bolje rješenje od raznih čudotvornih dijeta. Uz konzumaciju povećane količine vode i vježbanje ovo bi bio pravi pogodak za ostvarenje vašeg cilja. Svakako nemojte ići na one dijete kod kojih se nikako ne unose ugljikohidrati u organizam.

Za smanjenje kilograma tako postoji dosta niskokaloričnih, nutritivnih namirnica koje možete uvesti u svoju prehranu. Svakako biste se trebali i posavjetovati s nutricionistom kako bi baš za vas odredio najbolju prehranu.

Smanjenje kilograma je moguće, jedite manje, vježbajte i promijenite dugoročno svoju prehranu, pri tom vodeći računa o njenoj raznovrsnosti i načinu pripreme.

Što je s dijetama i trudnoćom?

Trudnoća praćene prekomjernom težinom može dovesti do ozbiljnih komplikacija poput gestacijskog dijabetesa, povišenog krvnog tlaka, prijevremenog poroda.Trudnoća pretilih trudnica često završava carskim rezom. Pretilost se definira ako je BMI 30 ili više.

Ako planirate trudnoću, a pretili ste, savjet je da tjelesnu trudnoću regulirate prije trudnoće tako da promijenite životne navike. Na ovaj način ćete smanjiti rizik od komplikacija u trudnoći.

Želite li zatrudnjeti, a vaš BMI je 30 ili veći, u organizam biste trebali unositi i folnu kiselinu. Količina koja se savjetuje je 5 mg dnevno, a unos bi trebao početi jedan mjesec prije začeća.

Dijeta tijekom trudnoće bi u svakom slučaju trebala biti pod nadzorom stručnjaka!

Kalkulator idealne težine, BMI i PI indexa

BMI index - Body Mass Index ili Index tjelesne mase

Kako dijete mogu ograničiti unos neophodnih vitamina i minerala, posebno se mora paziti na unos folne kiseline koja je naročito bitna za normalan razvoj trudnoće. Uz dozvolu ginekologa koji prati trudnoću savjetuje se i redovita tjelesna aktivnost.

Tijekom trudnoće uz dozvolu ginekologa koji prati trudnoću savjetuje se i redovita tjelesna aktivnost. Preporuka je tjelovježba koja traje 30 minuta dnevno. Ako prije trudnoće niste bili tjelesno aktivni, dužinu tjelovježbe je potrebno postepeno povećavati.

Leave a comment

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.