Depresija je ozbiljna bolest. Povezuje se s osjećajem tuge i uznemirenosti nakon nekih teških životnih stanja. Depresija zapravo mijenja vaše misli, osjećaje, ponašanje, pa i fizičko zdravlje.
Posljedice su da može utjecati na vaš odnos prema bližnjima, obitelji, prijateljima i radnim kolegama.
Može se pojaviti u različitim periodima života, situacijama ili kao dio drugih poremećaja.
“Ako postoji pakao na zemlji, naći ćete ga u srcu melankoličnog čovjeka.”
– Robert Burton
Koji su simptomi depresije?
Depresija uzrokuje i emocionalne i fizičke simptome. Imate li barem pet od navedenih simptoma veći dio dana, svakodnevno i tijekom dvotjednog razdoblja definitivno imate depresiju i bilo bi dobro da se obratite svom liječniku. S tim da jedan od ovih simptoma mora biti depresivno raspoloženje ili gubitak interesa za aktivnosti u kojima ste uživali.
Simptomi su:
- Depresivno raspoloženje
- Gubitak interesa ili zanimanja za aktivnosti u kojima ste uživali
- Gubitak na težini ili debljanje (debljanje u menopauzi), osim ako niste baš na dijetama
- Smanjenje ili povećavanje apetita
- Problemi sa spavanjem ili nenormalno previše spavanja
- Sporije kretanje nego uobičajeno
- Umor pri malim naprezanjima, gubitak snage
- Osjećaj bezvrijednosti ili krivnje
- Problemi s razmišljanjima, koncentracijom ili donošenjem odluka
- Razmišljanja o smrti ili samoubojstvu
Koje su vrste depresije?
Depresiju razlikujemo po intenzitetu, pa kažemo da ima blaga, umjerena i teška.
Imate li blagu depresiju ono što morate napraviti čete i napraviti ali će vam trebati dodatni napor. Kod umjerene depresije neke stvari koje morate napraviti možda i nećete moći napraviti. Kod teške depresije nećete moći obaviti ni jedan dnevni zadatak ili obavezu koju ste trebali obaviti.
Koji je uzrok depresije?
Cijeli mozak a tako i depresija je još uvijek velika misterija za znanstvenike. Pravi uzrok se još uvijek ne zna, ali se zna da kod depresije postoje neravnoteže određenih kemikalija u mozgu.
Znanstvenici depresiju definiraju i kao poremećaj u dijelovima mozga koji kontroliraju raspoloženje, san i razmišljanje. U slučaju depresije ove funkcije mozga ne djeluju ispravno.
Što povećava rizik od depresije?
Rizik od depresije povećavaju ovi faktori:
- Genetika odnosno obiteljska anamneza – ima li netko u vašoj bližoj obitelji ili je imao depresiju je velika šansa da ćete imati i vi
- Hormonske promjene – depresija kod žena može biti povezana s hormonalnim promjenama koje se događaju tijekom menstrualnog ciklusa, trudnoće, nakon poroda i tijekom menopauze (Ostanite pozitivni u menopauzi).
Kada se depresija javlja nakon poroda, to se naziva postporođajna depresija. - Stres – stresne okolnosti kao što su trauma, gubitak voljene osobe, težak odnos, nezaposlenost ili zlostavljanje mogu dovesti do depresije.
- Druge bolesti – neki poremećaji mogu dovesti do pojave depresije. Anksiozni poremećaji često se javljaju s depresijom. Problemi s alkoholom i drogama te kronična (dugotrajna) bol u zdjelici također se mogu pojaviti s depresijom.
Kako prepoznati i dijagnosticirati depresiju?
Depresiju možete prepoznati u simptomima koje smo vam gore naveli, ali definitivnu dijagnozu bi najbolje bilo prepustiti vašem liječniku. Liječnik će na osnovu učestalosti i ozbiljnosti simptoma dijagnosticirati istu i propisati ili savjetovati određene terapije. Pri tome će uzeti u obzir i cijeli niz drugih faktora: povijest bolesti, lijekove koje koristite, opojna sredstva ili alkohol. Također će uzeti u obzir i zdravstveno stanje u kojem se nalazite, na primjer poremećaje rada štitnjače koji izazivaju simptome slične depresiji.
Kako se liječi depresija?
Depresija se liječi psihoterapijom ili antidepresivima ili kombinacijom i jednog i drugog.
Postoje brojna istraživanja koja kažu da redovito korištenje omega 3 masnih kiselina u trudnoći smanjuje učestalost depresije.
Što je psihoterapija?
Psihoterapija ili terapija razgovorom sa psihijatrom služi kako bi se vaši problemi identificirali i pronašli načini koji bi vam olakšali probleme a samim tim i olakšali simptomi. Bilo da ste sami u razgovoru sa psihijatrom, imate grupnu terapiju u kojoj se susrećete s drugim ljudima s problemima sličnim vašim ili imate obiteljsku terapiju (ili s bračnim parom) postupak je isti, identificirati problem i naći rješenje kako bi se olakšali simptomi.
Što su antidepresivi?
Antidepresivi su lijekovi koji djeluju na određene neurotransmitere u živčanom sustavu koji su važni za prenošenje živčanih impulsa od stanice do stanice u mozgu koje kontroliraju vaše raspoloženje.
Postoji nekoliko vrsta antidepresiva. Ne pomaže li vam jedan, liječnik vam može propisati neki drugi. Također se ova vrsta lijekova i kombinira. Antidepresivi su vrsta lijekova koja ne djeluje tako brzo, pa može proći i nekoliko tjedana prije nego se počnete osjećati bolje.
Da li antidepresivi izazivaju nuspojave?
Antidepresivi kako i drugi lijekovi mogu izazvati nuspojave. Kod antidepresiva su nuspojave privremene i nestaju nakon kratkog vremena. Kod uzimanja antidepresiva je nužno pratiti upute liječnika. Neke od najčešćih nuspojava su:
- Glavobolja
- Mučnina
- Često buđenje tijekom noći
- Osjećaj nervoze
- Gubitak seksualnog nagona
- Poteškoće s orgazmom
Postoji li prirodna neškodljiva alternativa antidepresivima?
Gospina trava ili kantarion se koristila kao narodni lijek za liječenje depresije. Istraživanja su pokazala da nije učinkovita kod težih oblika depresije. Gospina trava je u nekim slučajevima i štetna, na primjer kod uzimanja lijekova za srce ili lijekova koji se koriste kod karcinoma. Također kantarion poništava djelovanje nekih kontracepcijskih pilula.
Primjena gospine trave nije dozvoljena u trudnoći.
Kako depresija utječe na trudnoću?
Depresija tijekom trudnoće može utjecati na zdravlje trudnice i bebe. Žene koje imaju tešku depresiju tijekom trudnoće mogu imati problema s brigom o sebi. Može se desiti da ne jedu dovoljno zdravo (Prehrana u trudnoći) ili se ne odmaraju dovoljno.
Depresija tijekom trudnoće može biti povezana s nekoliko problema, uključujući prijevremeno rođenje djeteta, probleme s rastom fetusa, porod djeteta s malom porođajnom težinom i komplikacije nakon rođenja.
Mogu li se antidepresivi koristiti u trudnoći?
Da li antidepresivi mogu imati utjecaja na urođene mane kod djeteta je kompleksno pitanje, vezano uz puno faktora. Treba prije svega voditi računa u kojem periodu se uzimaju antidepresivi. Fetus je generalno osjetljiv na sve vrste lijekova, pa tako i na antidepresive.
Prepisuje se lijek čija je korist za vas veća od potencijalne opasnosti za plod.
Ako ste antidepresive uzimali i prije trudnoće, liječnik treba procijeniti vašu situaciju i odlučiti da li nastaviti sa daljnjim terapijama ili promjeni vrstu lijeka.
Ako ste trudni ili planirate trudnoću a uzimate antidepresive javite se na konzilijarni pregled svome psihijatru koji je u ovom slučaju najkompetentniji da prema procijeni težine vaše depresije prepiše odgovarajuću terapiju.