Sigurno je da ćete prvo nakon što vam izostane mjesečnice pomisliti na trudnoću, pa i napraviti test na trudnoću. Bude li test na trudnoću negativan, postoji dosta faktora koji mogu utjecati na izostanak mjesečnice.
Ovdje ćemo opisati kako funkcionira menstrualni ciklus te ćemo navesti razloge zbog kojih su mogući izostanci mjesečnice, u slučajevima kada se ne radi o trudnoći.
Objasnit ćemo vam i kako na najbolji način napraviti test na trudnoću, te u kojim situacijama je potrebno posjetiti ginekologa.
Može li doći do izostanka mjesečnice a da nije u pitanju trudnoća?
Jajnici oslobađaju jajnu stanicu u procesu koji zovemo ovulacija, a koji se događa otprilike svakih 28 dana. Ako nijedan spermatozoid ne oplodi jajnu stanicu, mjesečnica obično započinje 14 dana kasnije. Iako je izostanak menstruacije jedan od prvih znakova trudnoće, postoji niz drugih razloga zašto se ovo može dogoditi.
Oligomenoreja je poremećaj menstrualnog ciklusa u kojem se mjesečnica javlja u produženom vremenskom razmaku od 6 tjedana do 6 mjeseci.
Amenoreja – izostanak mjesečnice
Ako osoba nema mjesečnicu 6 mjeseca zaredom, to se naziva amenoreja. Ovo stanje pogađa 3 – 4 posto žena. Amenoreja se obično dogodi kada jajnici prestanu stvarati dovoljno ženskog hormona estrogena.
Niz čimbenika može uzrokovati nedostatak estrogena:
1. Promjene težine
Brzi dobitak ili gubitak značajne količine kilograma može dovesti do hormonalne neravnoteže. Te neravnoteže mogu uzrokovati da žena u početku propusti mjesečnicu, ali s vremenom se stanje normalizira.
2. Stres
Dugotrajni ili intenzivni stres može utjecati na dio mozga koji kontrolira reproduktivne hormone. To može dovesti do zaustavljanja ovulacije i menstruacije. Jednom kad uzrok stresa nestane ili žena nauči strategije suočavanja sa stresom, redoviti ciklus se može normalizirati.
3. Pretjerano vježbanje
Pretjerano vježbanje može uzrokovati izostanak menstruacije, a ovo se posebno odnosi na žene s niskom tjelesnom težinom ili s vrlo s vrlo malo tjelesne masnoće. Izostanak mjesečnice povezan s pretjeranim vježbanjem nazivamo amenoreja povezana s vježbanjem.
4. Proizvodnja previše prolaktina
Prolaktin je hormon koji tijelo obično stvara tijekom dojenja. Može zaustaviti menstruaciju i razlog je izostanka mjesečnice kod većine žena. Za žene koje ne doje mliječni iscjedak iz dojke može biti pokazatelj visokih količina prolaktina u tijelu. Prekomjernu proizvodnju prolaktina reguliramo lijekovima.
5. Problemi sa štitnjačom
Štitnjača je žlijezda koja proizvodi hormone za kontrolu tjelesnog metabolizma. Hipotireoza je stanje smanjenog stvaranja i djelovanja hormona štitnjače. Hipertireoza je stanje u kojem se prekomjerno stvara i izlučuje hormon štitnjače. Oba stanja mogu utjecati na učestalost mjesečnice. Ostali znakovi na koje treba paziti uključuju:
- umor ili ekstremni umor tijekom duljeg razdoblja
- gubitak kose
- neobjašnjivo debljanje ili gubitak kilograma
- osječaj hladnoće ili topline
Liječnici obično mogu dijagnosticirati probleme sa štitnjačom pomoću jednostavnog testa krvi.
6. Sindrom policističnih jajnika (PCOS)
Žene s PCOS-om imaju hormonsku neravnotežu koja može utjecati na cjelokupno zdravlje i izgled, uz to što uzrokuje ciste na jajnicima. PCOS u reproduktivnoj dobi ima 10 posto žena, a to znači da mogu imati povećane jajnike s nakupinama malih, benignih cista. Znakovi PCOS-a uključuju:
- neredovite ili totalno izostale mjesečnice
- vrlo lagana, vrlo jaka ili nepredvidiva krvarenja tijekom ciklusa
- stanja kože, kao što su akne
- prekomjerna tjelesna težina ili pretilost
- stanjivanje kose
- apneja za vrijeme spavanja
- problemi s neplodnošću
- pojačana dlakavost
7. Poremećaji prehrane
Poremećaji prehrane, osobito anoreksija, mogu uzrokovati prekid mjesečnice. To se događa kada tjelesna masnoća osobe postane preniska da bi došlo do ovulacije.
8. Perimenopauza
Žene koje imaju izostanak mjesečnice najmanje 12 mjeseci su u menopauzi. Prosječna dob žena koje uđu u menopauzu je 52 godine. Prelazak u menopauzu ili perimenopauza može uzrokovati simptome koji započinju u mlađoj dobi. Simptomi perimenopauze uključuju:
- neredovite mjesečnice
- valunzi
- problemi sa spavanjem
- promjene raspoloženja ili razdražljivost
- suhoća rodnice
- oslabljen libido
Koliko su točni testovi za trudnoću?
Prerano testiranje može dati lažno negativne rezultate. Točnost kućnih testova za trudnoću razlikuje se ovisno o tome kako i kada ga osoba napravi. Neki od razloga zbog kojih test može dati lažno negativan rezultat uključuju:
Kućni testovi za trudnoću traže prisutnost humanog korionskog gonadotropina (hCG) u mokraći. Iako neki testovi mogu otkriti hCG od prvog dana izostanka menstruacije, oni su kasnije općenito točniji.
Testovi su obično precizniji ujutro, jer je urin u ovom trenutku manje razrijeđen, što čini hCG lakšim za otkrivanje.